به پایگاه خبری تحلیلی گروه توسعه صنایع بهشهر " بیــدنا " خوش آمدید
Saturday, 19 September , 2020
امروز : شنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۹ - 2 صفر 1442
شناسه خبر : 11277
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۹ |
با هدف معرفی توانمندی فناوری نانو ایران و جهان؛

دوره صنعتی فناوری نانو در «حوزه بهداشت و سلامت» برگزار شد

دوره صنعتی فناوری نانو در حوزه بهداشت و سلامت، با حضور محققان و فناوران فعال در این حوزه و حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ۱۹ و ۲۶ تیر و ۲ مرداد ۱۳۹۹ برگزار شد.

دوره صنعتی فناوری نانو در «حوزه بهداشت و سلامت» برگزار شد

به گزارش بیدنا به نقل از خبرگزاری دانشجو، در راستای اهداف ترویج صنعتی و معرفی توانمندی‌های فناوری نانو ایران و جهان به جامعه صنعتی کشور، دوره صنعتی فناوری نانو در حوزه بهداشت و سلامت، در قالب سلسله وبینار‌ها و جلسات آنلاین و با حضور محققان و فناوران فعال در این حوزه، با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، در تاریخ ۱۹ تیر، ۲۶ تیر و ۲ مرداد ۱۳۹۹، طبق برنامه از پیش اعلام شده، برگزار شد.

در ارائه آغازین دوره، محسن دوستکام، مدیر بخش سلامت، دارو و پزشکی ستاد نانو، ضمن بیان مطالبی پیرامون محصولات فناوری نانو در حوزه سلامت و بهداشت، و بازار و نحوه تجاری سازی نانو دارو‌ها و مکمل‌ها، به تبیین برنامه‌های حمایتی و صنعتی ستاد نانو جهت پیشرفت فناوری نانو در کشور پرداخت.

سپس مهدی آدابی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مدیر عامل شرکت رستاک سپهر نوتریکا، با موضوع فناوری نانو و بهبود کیفیت و سلامت مواد غذایی، به توضیح دغدغه‌های مطرح پیرامون سلامت و بهداشت غذایی، و فواید فناوری نانو و نانومواد در رسانش هوشمند غذا‌های فراسودمند پرداخت و موارد متعدد استفاده و کاربرد‌های فناوری نانو در انواع مواد غذایی در جهان با برند‌های مختلف را معرفی کرد. خواص ضد التهابی، کاهش دوز مصرف، کاهش طعم و مزه بد، افزایش نیمه عمر و افزایش پایداری و زیست فراهمی، از جمله فواید ذکر شده در محصولات غذایی بهداشتی و مبتنی بر فناوری نانو در جهان بود که آدابی به توضیح آن پرداخت.

با توجه به شیوع کرونا و لزوم استفاده از ماسک‌های تنفسی، نادر نادری، مدیر عامل شرکت فناوران نانو مقیاس، به عنوان یکی از شرکت‌های برتر فناوری نانو در حوزه تجهیزات و محصولات مرتبط با نانوالیاف، فیلتر و ماسک، به مبحث ماسک‌های تنفسی نانو پرداخت. وی با توضیح اهمیت توجه به میزان افت فشار و میزان تنفس پذیری ماسک، برتری ماسک‌های تنفسی نانویی را بیان کرده و استانداد‌های حوزه سلامت در جهان در این باره را تشریح کرد.

وی ضمن توضیح تنوع ماسک‌های تنفسی، تفاوت‌ها و شباهت‌ها پیرامون ماسک‌هایی همچون نظیر ماسک‌های FFP ۱ و FFP ۲ و N ۹۵ و N ۹۹ & FFP ۳ و P ۳ و N ۱۰۰، را بیان کرد. همچنین در این ارائه، اهمیت توجه به معیار‌هایی همچون بازده فیلتراسیون ذرات PFE یا PARTICLE FILTRATION EFFICIENCY) و بازده فیلتراسیون باکتری برای ذرات ۱۰۰ نانومتری (BFE یا BACTERIAL FILTRATION EFFICIENCY) در ماسک‌های تنفسی تشریح شد. به عنوان مثال مشخص شد که برای ذراتی با ابعاد ۳۰۰ نانومتر، در عبور از ماسک‌هایی همچون ماسک‌های (FFP ۱ یا FILTERING FACE PIECE P ۱)، حداقل فیلتراسون ۸۰ درصد لازم است. در ابعاد حدود ۳۰۰ نانومتر بیشترین میزان نفوذ ذرات به ماسک گزارش شده است، که ممانعت ماسک‌های نانویی دربرابر آن زیاد است و این در حالی است که زیر این ابعاد، عملا بدلایلی از جمله حرکت براونی و کاتوره‌ای ذرات، احتمال ورود ذرات مجددا کاهش می‌یابد.

پس از این ارائه، کیوان دبیر، مدیراجرایی شرکت زیست ابزار پژوهان، پیرامون کیت‌های تشخیص سریع پزشکی به ارائه مطالب پرداخت و سپس بهاری فر، مدیر فنی شرکت زیست ابزار پژوهان، پیرامون بحث‌های فنی و تحقیق و توسعه شرکت زیست ابزار پژوهان، توضیحات تکمیلی را ارائه داد. شایان ذکر است که شرکت زیست ابزار پژوهان با بهره‌گیری از فناوری نانو، در حال حاضر، کیت‌های تشخیص سریع مانند کیت‌های تشخیص سریع بارداری، کیت تشخیص سریع مورفین، آمفتامین و متامفتامین تولید می‌کند. به دلیل مساحت سطحی زیاد نانوذرات مورد استفاده در این کیت‌ها، زیرلایه موجود در این محصول می‌تواند توسط آنتی‌بادی‌های متفاوت عامل‌دار شود که منجر به حساسیت بیشتر آزمون می‌شود. نانوذرات به دلیل اندازه‌های کوچک می‌توانند به‌راحتی در میان تخلخل‌های نیترو سلولز حرکت کرده و به خط آزمون برسند که این مهم برای استفاده در آزمون تشخیص سریع ضروری است. در راستای فرآیند‌های تشخیص پزشکی، این شرکت قادر به تولید محصولات و دستگاه‌ها در این حوزه است که از جمله آن میتوان به کیت تشخیص سریع بارداری، کیت تشخیص سریع مورفین، آمفتامین و مت آمفتامین، سرم تشخیص تخمک‌گذاری، کیت‌های تاییدی استخراج همزمان انواع مواد مخدر مبتنی بر نانوذرات، دستگاه خودکار استخراج مواد مخدر، کیت‌های تخلیص اسید‌های نوکلئیک، دستگاه خودکار تخلیص و تشخیص ملکولی و دستگاه خودکار ایمنوآنالایزر مبتنی بر نانوفیبره اشاره کرد.

در این دوره، محمدحسین سیفی، کارشناس حوزه تجهیزات پزشکی و سلامت ستاد نانو نیز به موضوع تجاری سازی تجهیزات پزشکی و ادوات تشخیصی پرداخت. تشریح بازار جهانی محصولات آرایشی و بهداشتی به تفکیک مناطق، بررسی روند بازار جهانی محصولات بهداشتی و مراقبت از پوست، کاربرد فناوری نانو در محصولات بهداشتی و آرایشی و سلامت محور و نانومواد مورد استفاده در هر یک، بررسی محصولات ۱۰ برند پیشرو محصولات آرایشی و بهداشتی در جهان و پتانسیل‌ها و محصولات صنعتی فناوری نانو در کشور، از جمله محور‌های صحبت‌های سیفی در این دوره بود.

در ادامه نیلوفر ناظری، مدیر تحقیق و توسعه شرکت توسعه فناوری ویستا اکسیر، به معرفی محصولات فناوری نانو ساخت ایران، و تشریح فواید و کاربرد‌های هر یک از آن‌ها پرداخت. از این طریق محصولات حوزه بهداشت و سلامت که دارای گواهی نامه نانومقیاس صنعتی بوده و در مقیاس صنعتی به بازار عرضه شده اند، به علاقمندان معرفی شد.

همچنین منصور همتی، رئیس هیئت مدیره شرکت نانو پوشش فلز، با موضوع کاربرد‌های فناوری نانو در ضدعفونی کننده ها، به ارائه مباحث مطرح در این محصولات پرداخت. همتی با اشاره به اینکه استفاده از ضدعفونی کننده‌ها با شیوع کرونا، اهمیت زیادی پیدا کرده است، بر لزوم توجه به ضدعفونی کردن سطوح و دستها، تأکید کرد.

وی در بیان عملکرد ضدعفونی کننده‌های نانویی شرکت اظهار داشت که نانوضدعفونی کننده‌های نانوبیوساید، از طریق ایجاد فیلم بروی سطوح، فیلتر‌ها وممبران‌ها (غشاها)، علاوه بر جلوگیری از رشد میکروارگانیزم‌ها باعث می‌شوند تا آب خروجی در تماس با فیلم تشکیل شده بر روی فیلتر کربنی یا شنی عاری از میکروب شود.

در ادامه دوره صنعتی کاربرد‌های فناوری نانو در حوزه بهداشت و سلامت، محمدرضا سعادت، مدیر مارکت، فروش و صادرات شرکت اکسیرنانوسینا، با مبحث دارو‌های بر پایه فناوری نانو، به ارائه مطالب پرداخت. ژل موضعی درمان سالک (سینا آمفولیش)، کپسول سینا کورکومین و نانوداروی ضد سرطان (سینا دوکسوزوم)، از جمله محصولات مهم این شرکت است که نحوه ساخت و عملکرد اینگونه محصولات به علاقمندان عرضه شد.

وی در این باره گفت: ژل موضعی درمان سالک (سینا آمفولیش)، در درمان بیماری سالک و بیماری‌های قارچی موضعی مؤثر است و باعث کاهش فعالیت‌های میکروبی در اثر مصرف دارو و عوارض کمتر دارو و قیمت تمام شده پایین‌تر نسبت به دارو‌های مرسوم سالک می‌شود. همچنین محصول سینادوکسوزوم حاوی دوروکسوروبیسین هیدروکلراید لیپوزمال است که باعث کاهش عوارض جانبی دوکسوروبیسین می‌شود و در درمان سرطان‌های مختلفی به کار می‌رود. این نانودارو، با توجه کارایی بالایی که به علت ماهیت لیپوزومال خود دارد، در سرطان‌های متاستاتیک متعددی نظیر سرطان‌های متاستاتیک سینه و تخمدان و همچنین در مولتیپل می‌لوما و کاپوسی سارکومای بیماران مبتلا به ایدز اثر قابل توجهی دارد.

سعادت با اشاره به فناوری سیناکورکومین اظهار کرد: قراردادن کورکومین در نانومیسل‌های داروی مکمل سیناکورکومین، باعث انحلال و پخش آن در آب و ایجاد قابلیت جذب کورکومین توسط بدن می‌شود. به طور کلی مهمترین اثرات بیولوژیکی زردچوبه و کورکومین اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و پیشگیری کننده از سرطان است که خواصی همچون بهبود دهنده عملکرد کبد و دستگاه گوارش، درمان کمکی دیابت، ترمیم کننده بافت‌های آسیب دیده، کاهش دهنده عوارض شیمی درمانی، جلوگیری کننده از تشکیل لخته در عروق، کمک به درمان آلزایمر و پارکینسون و پایین آورنده کلسترول است.

اشرف السادات حاتمیان، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و عضو هیئت مدیره شرکت مبتکران پاکفن، با موضوع نسل جدید ضدعفونی کننده‌ها، به ارائه توضیحات پرداخت و به کاربرد‌های فناوری نانو در رهایش دارو، تشخیص، تصویربرداری، درمان و بیومواد (مواد زیستی نانو) اشاره کرد. همچنین نحوه ساخت ضدعفونی کننده‌ها و انواع روش‌های موجود بصورت آزمایشگاهی و صنعتی توضیح داده شد.

در این دوره، علیرضا هدایتی منش، مدیر بازرگانی شرکت کیمیا شیمی سهند، به کاربرد‌های فناوری نانو در صنعت شوینده‌ها پرداخت. محلول پاک‌کننده سطوح استیل، اسپری پاک‌کننده تبلت و موبایل، اسپری پاک‌کننده صفحات نمایش LED , LCD، محلول شوینده بدنه خودرو بدون استفاده از آب، محلول شوینده موتورخودرو بدون استفاده از آب، محلول پاک‌کننده چند‌منظوره و اسپری پاک‌کننده شیشه از جمله محصولات این شرکت است که مواد مصرفی جهت تولید این شوینده‌ها و ویژگی‌های حاصل از آن، به حاضران توضیح داده شد.

سپس نریمان اکبری، معاون مدیر عامل شرکت کیتوتک، محصولات ترمیمی زخم بر پایه فناوری نانو را بیان کرد. شایان ذکر است که شرکت کیتوتک، یک شرکت دانش بنیان تولید کننده پانسمان‌های نوین زخم، بندآورنده‌های خونریزی و محلول‌های ضدعفونی کننده بر پایه نانوذرات برای اولین بار در خاورمیانه می‌باشد، محصولات ترمیمی شرکت کیتوتک دارای ۵ ثبت اختراع بین المللی از کشور‌های انگلستان، آلمان، فرانسه، دانمارک و ایرلند بوده و همچنین ۱۶ ثبت اختراع ملی می‌باشد.

در بخش پایانی این وبینار صنعتی، مریم مهاجری، مدیر عامل شرکت فناوری نانو دارو البرز، بعنوان آخرین موضوع ارائه، به تبیین کاربرد‌های نانو حامل‌ها در صنعت دارو پرداخت. کاربرد نانوذراتی همچون نانوذرات مغناطیسی و هیدروژل توضیح داده شد و شرایط قرارگیری نانوذره در محلول حاوی دارو از جمله تغییر شرایط فیزیکی و فشار اسمزی، نشان داده شد. شایان ذکر است که محصولات شرکت البرز نانودارو بیشتر متمرکز بر نانوحامل‌های آبی متمرکز بوده و بیش از یازده مدل از اینگونه نانوحامل‌ها در شرکت مورد تحقیق و بررسی و تولید قرار گرفته است.

در پایان هر ارائه، حاضران به بیان دیدگاه‌ها و پرسش و پاسخ پرداختند و نظرات خود را اعلام کردند. در پایان سلسله وبینار‌ها نیز، برای کلیه شرکت کنندگان، گواهی پایان دوره از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو صادر شد. این دوره در روز یکشنبه ۵ مرداد ۹۹، با اجرای نخست لایوتور مجازی از نمایشگاه توانمندی‌های صنعتی فناوری نانو پایان یافت.

شایان ذکر است؛ کلیه علاقمندانی که تمایل به دریافت فایل‌ها و ویدیو‌های این دوره صنعتی و نیز مجموعه‌های تهیه شده ویدیویی از دوره‌های آموزشی صنعتی فناوری نانو در گذشته را دارند، میتوانند از طریق IPS@nano.ir مکاتبه کرده و یا با شماره تلفن ۰۹۱۹۰۳۹۹۰۶۱ تماس حاصل کنند.

| منبع خبر : دانشجو
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.